Engelli Ehliyeti

Engelli ehliyetinizi almaya hazır mısınız? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını burada bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Engelli sürücü ehliyeti almak için;

  • Sürücü adaylarının engel durumunu ve engelli sürücü belgesi alabilecekleri bilgisini belgeleyen sağlık raporu ibraz edilmelidir.
  • 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır.
  • Yazılı ehliyet sınavının ardından, direksiyon eğitimi alınan, sürücü adayının engel durumuna uygun donanımlı, özel aparatlı araçlar ile uygulama sınavına girilir. Yazılı ve uygulamalı sınav süreleri diğer sürücü adaylarıyla aynıdır.

Hayır, engel yüzdenize bakılmamaktadır. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacağınız sağlık raporunda, B Sınıfı Engelli İbrazlı Ehliyet alabilir sonucuna varılması ve aracınızda bulunması gereken aparatların bu raporda belirtilmesi yeterlidir.

Önceden bir sürücü belgesi sahibi olan ancak bir kaza ya da hastalıktan dolayı engelli durumuna gelen bireylerin yazılı sınava girmeleri gerekmemektedir. Sağlık durumlarıyla ilgili özel donanımlı araçlarla direksiyon sınavına girerek B sınıfı engelli ibareli ehliyetlerini alabilirler.

 

İşitme engelli sürücü adayları için sürücü kurslarında valilik tarafından görevlendirilen bir uzman eşliğinde teorik ve direksiyon eğitimi verilebilir. Uzman eğitimciler, özel metotlar kullanarak gerekli bilgileri sürücü adayına anlatabilirler.

Konuşma engelli sürücü adayları için sürücü kurslarında valilik tarafından görevlendirilen, iletişim kurma alanında belge sahibi bir uzman eşliğinde teorik ve direksiyon eğitimi verilebilir.

Price List Fiyat Listesi

Fiyat Listesi

Configure Araç Oluşturucu

Araç Oluşturucu

Calendar Online Servis Randevusu

Online Servis Randevusu

Mobile SEAT Online Mobil

SEAT Online Mobil

Find a dealer Yetkili Satıcı ve Servisler

Yetkil Satıcı ve Servisler